Sponsor Bağlantılar:
7.202 views

SGK Cenaze Parası Nedir Nasıl Alınır

Kategori : Soru Cevap - Etiketler :, , , , , - Tarih : 16 Kasım 2013

Sponsorlu bağlantılar

Emekli olmayı hak etmiş gerekli prim gün sayısını ve yaşı doldurmuş kişilerin emekli olmaları yada henüz olmadan vefat etmeleri sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumunca sigortalının hak sahiplerine sigortalının vefatından dolayı CENAZE PARSI ödemesi hükmü yer almaktadır.

Bu yardımdan yararlanmak için yukarıda da belirtildiği gibi sigortalının belli şartları yerine getirmiş olması yani ölümünden önce en az 360 gün sigortalılık malul ,yaşlılık ,ölüm prim sigortası ödemiş olması gerekmektedir.

cenaze-tabut-camideSponsorlu bağlantılar

Konuyu daha açıklamak gerekirse sigortalının iş kazası yada meslek  hastalığı sonucu vefat etmesi,sürekli iş görememezlik ,malul yada yaşlılık aylığı almakta iken vefat etmesi sonucu;en az 360 gün malul,yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödemiş olması halinde hak sahiplerine;gerçek yada tüzel kişiler tarafından cenazeyi kaldıran kişi yada kurumlara cenaze yardımı yapılmaktadır.

Cenaze yardımı öncelikle eşe ;eş yoksa çocuklarına,çocuklarının da olmaması halinde sigortalının anne veya babasına yada kardeşlerine cenaze yardımı yapılır.Sigortalının hiç bir yakının bulunmaması durumunda ise cenazeyi kaldıran tüzel kişilere cenaze yardımı yapılır.

Cenaze yardımı için sigortalının hak sahiplerinin sigortalının ölüm tarihini beyan eden bir dilekçe ,ölüm tutanağı ,usulüne uygun olarak düzenlenen ölüm ruhsatı ile Sosyal Güvenlik Kurumu yada Sosyal Güvenlik İl müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Cenaze ödeneği işveren,emekli temsilcilerininde bulunduğu bir komisyon tarafından TÜFE oranları da dikkate alınarak  belirlenir ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanarak belirlenir.

2013 yılı cenaze ödeneği 386 TL dir.

Tüm diğer ödemeler gibi cenaze yardımı da beş yıl içinde alınması gerekmektedir.

 

 


Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan SGK Randevu Nereden Nasıl Alınır başlıklı makalemizde internetten ssk randevu, online hastane randevu ve sgk randevu nerden alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :