Sponsor Bağlantılar:
909 views

Hizmet Borçlanması Nedir?

Kategori : Soru Cevap - Etiketler :, , , , , - Tarih : 26 Kasım 2013

Sponsorlu bağlantılar

Sigortalının emekli olabilmek için çeşitli kanunlarla ön görülerek,sigortalı çalışmaya başlamadan önce yada sigortalılık süresi içerisinde primlerini ödemesi HİZMET BORÇLANMASI  olarak adlandırılır.

Hizmet Borçlanması Askerlik Borçlanması,doğum borçlanması ve yurt dışı borçlanması olarak 5510 sayılı kanun hükmünce borçlanacak sürelerin sigortalının kendisi tarafından primlerin ödenmesi ile olmaktadır.Sigortalı borçlanacağı süreyi prime esas kazancın alt ve üst sınırı olarak kendi belirleyerek borçlanma yapabilir.
ssk-hizmet-borclanmasi-sorgulamasi-nasil-yapilir

 

 Sponsorlu bağlantılar

Prime esas kazanç on altı yaşından büyük  sigortalı çalışanlar için uygulanan asgari ücretin brüt tutarı üzerinden alınarak hesaplanır.Buna göre 01/07/2013-31/12/2013 arası için prime esas kazanç alt sınırı günlük olarak  34.05 TL aylık olarak 1.021.50 TL dir.Prime esas kazanç üst sınırı ise bu oranın altı buçuk katı olup günlük 221.33 TL aylık ise 6.639.90 TL dir.

Sigortalı hizmet borçlanması yaparken bu kazançlardan birini seçerek bu oranın %32 sini borçlanma yapabilir.Genelde sigortalılar borçlanmada prime esas kazancın alt sınırı üzerinden borçlanma yapmaktadır.

Prime esas kazancın alt sınırından borçlanma yapmak isteyen sigortalı ;

bir günlük borçlanma için 10.90 TL  bir aylık borçlanma tutarı 327 TL bir yıllık borçlanma tutarı 3924 TL , 15 aylık borçlanma tutarı 4.905 TL  18 aylık borçlanma tutarı ise 5.886 TL dir.

Borçlanma yaparak emekli olan sigortalı borçlanma yapacakları süreleri çok iyi hesaplayarak emekli olmaları gerekmektedir.Zira borçlanma yaparak emekli olan sigortalı bu borçlanmanın kendisine bir yararı olmadığını anladı ise ödemiş emekli olmak için ödemiş olduğu tutarı  geri alamaz.Emekli olabilmek için ne kadar ihtiyacı varsa ihtiyacı olan kadarını borçlanma imkanı vardır.

 


Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Cepten 5502 hizmet dökümü sorgulama artık mümkün başlıklı makalemizde Cepten 5502 hizmet dökümü sorgulama artık mümkün hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :