Sponsor Bağlantılar:
960 views

DOĞUM İZNİ VE DOĞUM BORÇLANMASI

Kategori : Sgk Sorgulama, Soru Cevap - Etiketler :, , , - Tarih : 04 Ekim 2013

Sponsorlu bağlantılar

Çalışma hayatının içinde bulunan kadın sigortalılar için bilgi almak istedikleri en önemli konulardan biriside DOĞUM BORÇLANMASI ve DOĞUM İZNİ dir. Bu konuda annenin bilinçli olması kadar doktorunun da uyarması gerekmektedir.Çalışan sigortalı kadınlarımız Kanuni haklarının yanmaması için en azından Sağlık bakanlığına bağlı olan   Devlet hastanelerine giderek  gerekli formaliteler hakkında bilgi almaları gerekmektedir.

dogum_izninde_son_durum_nedir_h793

Doğum yapacak kadınların 8 hafta doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni bulunmaktadır. Ancak bu süre yeni yapılacak kanunların çıkması sonucunda daha uzun süreye çıkması beklenmektedir.Ayrıca doğum yapacak anne birden fazla bebek dünyaya getirmesi halinde doğum sonrası süreye iki hafta daha eklenecektir.Ancak doğumun normal yada sezaryen olması durumu  değiştirmeyecektir.Sponsorlu bağlantılar

Doğum yapan kadınların doğum sonrası işe başladıkları tarihten itibaren bebeklerini emzirmeleri için günlük bir buçuk saat süt izni bulunmaktadır.Sigortalı çalışan kadın bu süreyi hangi saatlerde kullanacağını kendi belirler.Ancak tekrar belirtmek istiyorum ki yasal haklarımızı kullanabilmemiz için mutlaka Sağlık Bakanlığına bağlı hastane veya polikliniklerden hamileliliğin 32. haftasında alacağımız raporları mutlaka onaylatıp personel servislerimize ulaştırmamız gerekmektedir.

Bir diğer bilgi edinmemiz gereken konuda DOĞUM BORÇLANMASI yapılabilmesi için sigortalı kadının doğumdan önce sigortalı çalışıyor olması doğum sonrasında adına pirim ödeniyor olmaması ve borçlandığı süre içresinde çocuğun yaşıyor olması şartları bulunmaktadır.Doğum öncesi ve sonrası olmak üzere toplam iki yılı borçlanmak isteyen kadın sigortalılar talep dilekçeleri ile Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına başvurmaları halinde dilekçeleri işleme alınır.

 


Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Malülen Emeklilik Nedir ? başlıklı makalemizde malulen emekli maaşı ne kadar, malulen emekli nasıl olunur ve Malülen Emekli olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :